کابل کشی ساخت یافته چیست؟

کابل کشی ساختاری چیست؟ کابل کشی ساخت یافته به عنوان زیرساخت های کابل کشی ارتباطات از راه دور یا ساختمان دانشگاه تعریف می شود. به طور معمول ، از تعدادی از عناصر کوچکتر استاندارد شده تشکیل شده است. در یک سیستم کابل کشی ساختاری ، ساختاری وجود دارد که توسط یک سری رک و  پچ پنل ایجاد می شود. این امکان را می دهد تا از درگاه های سخت افزاری به پچ پانل در بالای قفسه اتصال یابند. سپس از رکهای فرعی به رک اصلی ، و  منطقه اصلی توزیع اصلی کابل کشی ساخت یافته است. این مکانی را فراهم می کند که کلیه MAC ها (Moves ، Adds and Changes) با پچ کوردهای کوتاه ساخته شوند.

علاوه بر این ، یک سیستم کابل کشی ساخت یافته توسط برخی از استانداردها مانند TIA / EIA-568 مشخص شده است. این استاندارد ها راهنمایی هایی را برای طراحی ، مدیریت و بهره برداری از مرکز داده ارائه می دهند.

کابل کشی ساخت یافته چیست

شکل 1: کابل کشی ساخت یافته چیست

6 قسمت مختلف از یک سیستم کابل کشی ساخت یافته

به طور کلی ، زیر سیستم اصلی یک سیستم کابل کشی ساخت یافته وجود دارد:

  • محل ورود

قسمت ورودی شامل نقطه مشخص شبکه ، کابل ها ، وسایل محافظت ، سخت افزار اتصال و سایر دستگاه هایی است که با کابل کشی در محل در محل مشتری متصل می شوند.

  •  اتاق تجهیزات

اتاق تجهیزات مکانی متمرکز برای تجهیزات منزل و نقاط تلفیق سیم کشی است. این سرویس معمولاً در داخل ساختمان به کاربران ارائه می دهد.

  • اتاق ارتباطی یا محوطه ارتباطی

اتاق ارتباطی یا محوطه ارتباطی باید محوطه ای محصور باشد. این دستگاه برای تهیه تجهیزات ارتباط از راه دور ، خاتمه کابل ، اتصال متقاطع و فریم توزیع طراحی شده است. بطور کلی ، هر ساختمان حداقل یک اتاق ارتباطی یا محوطه ارتباطی دارد. و اندازه اتاق یا محوطه ارتباط از راه دور بسته به اندازه منطقه سرویس متفاوت است.

  • کابل کشی ستون فقرات

کابل کشی ستون فقرات به کابل کشی عمودی یا پیچشی نیز گفته می شود. این ارتباط بین امکانات ورودی ، اتاق های ارتباط از راه دور و اتاق های تجهیزات را بهم متصل می کند. معمولاً این نوع کابل کشی از کف به کف یا حتی بین ساختمانها انجام می شود. و تجهیزات باید توسط کابل های بیش از 30 متر متصل شوند. علاوه بر این ، کابل های کابل کشی برای ستون فقرات می توانند کابل فیبر نوری ، کابل کواکسیال ، کابل بدون محافظ (UTP) و کابل  حفاظت شده (STP) باشند.

  • کابل کشی افقی

کابل کشی افقی به کابل کشی بین خروجی اطلاعات ارتباطات از راه دور در محل کار و اتصال متقابل افقی در اتاق ارتباطات (TR) یا محوطه ارتباطی (TE) اطلاق می شود. این دستگاه شامل پریز برق ، نقاط تلفیقی اختیاری ، کابل افقی ، خاتمه مکانیکی ، تارهای پچ یا پرش های مستقر در TR یا TE است. این نوع سیم کشی معمولاً بالاتر از سقف یا زیر کف اجرا می شود. علاوه بر این ، کابل اترنت و کابل فیبر نوری معمولاً برای کابل کشی افقی استفاده می شوند.

  • رک

رک مکانی است که در آن از اجزای مختلف رک برای اتصال تجهیزات کاربر نهایی به رسانه های ارتباطی استفاده می شود. به اجزای  رک نیز اجزای کابل گفته می شود ، از جمله کابل های پچ ، اتصالات ارتباطی و تجهیزات فرعی.

راه حل های کابل کشی ساخت یافته

شکل 2: راه حل های کابل کشی ساخت یافته

چرا از کابل کشی ساخت یافته استفاده می شود؟

برخلاف سیستم کابل کشی نقطه به نقطه ، سیستم کابل کشی ساخت یافته می تواند از جنگل سیم کشی جلوگیری کند و با سرعت بالایی داده های بیشتری را حمل کند. این نقش اساسی در زیرساختهای ارتباطی دارد. موارد زیر برخی از مزایا را برجسته می کند:

مقرون به صرفه - کابل کشی ساخت یافته یک سیستم کابل کشی ساده و منظم است. این امر می تواند هزینه های برق و تعمیر و نگهداری را کاهش دهد و از هزینه کردن پول برای مکان یابی و اصلاح جلوگیری کند.

کاهش خطر خرابی - در افراد مدیریت ساختار کابل کشی چند منظوره نشده ، خطر خطای انسانی وجود دارد. این اشتباهات می توانند باعث اختلال در جریان و خرابی شبکه شوند. کابل کشی ساخت یافته ساماندهی شده و شناسایی آن آسان است ، که می تواند به کاهش خطر خرابی کمک کند.

صرفه جویی در وقت - کابل کشی ساخت یافته انعطاف پذیر است که می تواند حرکت کند ، سریع اضافه و تغییر کند. باعث صرفه جویی در زمان نصب و همچنین زمان نگهداری می شود.

نکاتی در مورد نصب کابل کشی ساختاری

هنگام نصب سیستم کابل کشی ساخت یافته ، بهتر است این نکات را در نظر داشته باشید:

  • قبل از نصب ، بهتر است از طراحی کابل کشی ساختاری خوبی استفاده کنید. این شامل برنامه ریزی روش های کابل کشی ، توجه به مشکلات جریان هوا و سرمایش و انتخاب راه حل مناسب کابل کشی است.
  • دستگاه های مختلفی وجود دارد که در کابل کشی ساختاری مانند Cat5e / 6 ، کابل فیبر نوری ، پانل لایه فیبر ، پانل پچ مسی ، سوئیچ شبکه استفاده می شود. شما می توانید بر اساس نیاز خود دستگاه های مختلفی را انعطاف پذیر انتخاب کنید.
  • در حین نصب ، کابل ها را از شعاع خم مشخص خود خم نکنید. شعاع خم قدرت سیگنال داده را چگونه جریان می دهد.
  • استفاده از فیبر نوری. میتواند از حجم انبوه کابلهای مسی جلوگیری کند کابل کشی فیبر نوری بدلیل طول مسافت و عدم نویزپذیری مزیتهای زیادی دارد از جمله می تواند ازدحام در پانل خاتمه را کاهش دهد.

نتیجه

پس از خواندن این مقاله ، آیا پاسخی برای "کابل کشی ساخت یافته چیست؟" پیدا کرده اید؟

پاسخی ساده : به عبارت ساده تر ، کابل کشی ساخت یافته یک زیرساخت کابل کشی است که یک رویکرد سازمان یافته و استاندارد برای کابل کشی را فراهم می کند. و انتخاب کابل کشی ساخت یافته راه حل مناسب می تواند تاثیر بر طیف وسیعی از مسائل، متشکل از سرعت انتقال داده ها، عملکرد شبکه، مصرف برق، هزینه، و غیره فراهم می کند طراحی و مشاوره تخصصی جهت خرید و نصب محصولات با کیفیت بالا برای کابل کشی ساخت یافته ، امری اجتناب ناپذیر می باشد در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری دارید به سهند ارتباط خوش آمدید.

حمید خسروجردی

متخصص و مشاور IT و جریانهای ضعیف